Hashimoto-kórt diagnosztizáltak nálam. Van okom aggodalomra?

A Hashimoto-kór a pajzsmirigy autoimmun gyulladása. A diagnózis hallatán sokan esnek kétségbe, hogy mit is takar pontosan ez a betegség és mire kell számítani a továbbiakban.

Pácienseinket minden alkalommal megnyugtatjuk, hogy ez a típusú autoimmun folyamat, bár nem gyógyítható, de megfelelő szakorvosi támogatással az állapot nagyon szépen szinten tartható, így megelőzhető a pajzsmirigy diszfunkciójából adódó további tünetek kialakulása.

A legfontosabb lépés, minden esetben az elváltozás mielőbbi felismerése, ezt követően pedig a rendszeres endokrinológiai nyomonkövetése, hiszen a kezeletlen betegség hosszú távon a pajzsmirigy tartós funkcióvesztésével és elsorvadásával járhat.

Mi is pontosan ez a betegség és mire számíthatunk a diagnózist követően?

A Hashimoto-kór egy napjainkban rendkívül gyakori autoimmun folyamat, amely jellemzően fiatalabb korban, 20-40 éves kor között alakul ki. A betegség gyakrabban fordul elő nőknél, mint férfiaknál, bár kialakulásának pontos okai jelenleg nem ismertek. Gyakran hormonális változással (pubertás, szülés, menopauza) vagy a stresszel függ össze, de genetikai hajlam, vagy a környezeti tényezők is egyaránt szerepet játszhatnak.

A betegséget az immunrendszer hibás válaszreakciója indítja el, amely tévesen ellenanyagokat kezd el termelni a pajzsmirigy sejtek ellen. Ez a pajzsmirigy gyulladását, idővel pedig a pajzsmirigy szövetek károsodását, elhalását okozza. A gyulladás hosszú távon a szerv alulműködéséhez, ritkábban túlműködéséhez vezethet.

A Hashimoto-kór tünetei változóak lehetnek és fokozatosan jelentkezhetnek. Az enyhe esetekben az érintettek teljesen tünetmenetesek, semmi nem jelzi a gyulladást, a betegségre többnyire ilyenkor rutin ultrahang vagy laborvizsgálat során derül fény.

Előrehaladottabb kórállapotokban a tünetek erőssége többnyire azon múlik, hogy a gyulladás mennyire károsította már a pajzsmirigyet, ezáltal milyen mértékű annak funkcióromlása. Ilyenkor az alul-, ritkábban túlműködés klasszikus tünetei figyelhetőek meg, mint például: a folyamatos fáradtság érzés, súlygyarapodás, székrekedés, depresszió, memóriazavar vagy túlműködés esetén szapora szívverés, pániktünetek, hajhullás, alvászavarok, pajzsmirigy megnagyobbodás.

A Hashimoto-kór követésében és kezelésében elengedhetetlen az endokrinológiai szakorvosi támogatás. Panaszmentesség esetén a rendszeresen előírt kontroll vizsgálatokon túl további teendő nincsen.

Hashimoto
A Hashimoto követésében és kezelésében elengedhetetlen az endokrinológiai szakorvosi támogatás.

Amennyiben azonban a gyulladás során már elindult a pajzsmirigy rendellenes működése és kialakultak az ezzel járó jellegzetes panaszok, úgy első lépés minden esetben a célirányos hormonterápia beállítása endokrinológusunk segítségével.

Ezt követően a rendszeres endokrinológiai utókövetés és vérvizsgálatok szükségesek a hormonok szintjének ellenőrzésére, valamint a kezelés finomhangolására. A pajzsmirigy szövetállomány időszakos ultrahangos monitorozása szintén elengedhetetlen.

Fontos megjegyezni, hogy a Hashimoto-kór krónikus betegség, ami azt jelenti, hogy hosszú távú kezelést és orvosi figyelmet igényel. Megfelelő endokrinológiai követés mellett azonban a páciens teljes életet élhet.

Időpontfoglalási igény küldése

Online bejelentkezési felületünk bevezetése folyamatban van. A rendszer üzembehelyezéséig kérjük töltse ki az űrlapot és kollégáink telefonon felveszik Önnel a kapcsolatot gyors és gördülékeny időpontfoglaláshoz.

További cikkek

A szemhéjplasztika az egyik legpopulárisabb beavatkozás a plasztikai sebészet berkein belül. Ezért mi vettük a bátorságot és utánajártunk, hogy miben rejlik a népszerűsége és hogyan járul hozzá az igéző tekintethez.
Az arcplasztika egy igen sokszínű eljárás, amely mindig az egyedi igényekhez igazodik és plasztikai sebész sok éves szakmai tapasztalatával kiegészítve egy új szintre emeli az arc újrafiatalítását.
Korábban a plasztikai sebészet a nők kiváltságának számított, a férfiaknak szánt eljárások kevésbé voltak elfogadottak, sőt sok esetben tabunak számítottak. Azonban a modern társadalomban ez a megközelítés jelentősen megváltozott.
A plasztikai sebészetnek nem az éppen aktuális szépségideálok megvalósításáról kellene szólnia, hanem az egyedi szépség tiszteletéről, hiszen az egyedi vonások hangsúlyozása segít megtalálni és kifejezni saját szépségünket.